
Na naš tekst o raspravi na dugoreškom Gradskom vijeću vezano za paušale privatnim iznajmljivačima kuća u turističke svrhe reagirala je Sonja Kožul ispred buduće Udruge iznajmljivača privatnog smještaja i vikendaža na području rijeke Mrežnice naziva “Zajedno za Mrežnicu” a koja se, kako nam kaže, nalazi u osnivanju.
Podsjetimo, KAportal je izvijestio o istupu direktora Turističke zajednice područja Četiri rijeke Ivana Puškarića i gradonačelnika Duge Rese Tomislava Boljara koji su pravdali gradsku odluku o visini godišnjih paušala za krevete privatnih iznajmljivača, a više o tome možete pročitati ovdje…
Iz buduće Udruge sad navode kako na području Grada Duga Rese ima 60-tak privatnih iznajmljivača, od kojih su većina stalno nastanjeni na području Grada pa shodno tome plaćaju sve komunalne pristojbe koje plaćaju i drugi stanovnici Duga Rese
Loša komunalna usluga?
– Iznajmljivači su smješteni najvećim dijelom izvan uskog područja grada, a u tim naseljima komunalna usluga koju dobivaju je nezadovoljavajuća – postupanje s otpadom i uređivanje cesta u naseljima. U usporedbi s drugim dijelovima Karlovačke županije, usprkos stupnju turističke razvijenosti koji područje Duga Rese svrstava u 3. kategoriju, mali iznajmljivači plaćaju najveći porezni paušal po krevetu – 130 eura dok turistička sezona traje svega 60 do 90 dana, a to ne znači i maksimalnu popunjenost smještajnih kapaciteta, pišu nam iznajmljivači.
Dodaju da je u 2025. godini povećana i turistička pristojba, sa 46 eura u 2024.-na 60 eura po krevetu. Tu je još i turistička članarina od 5,97 eura po krevetu.

– Turistička sezona na području oko rijeke Mrežnice traje kratko – 60 do 90 dana, a popunjenost uglavnom nije maksimalna. Razlog tome je nedovoljna turistička razvijenost područja koje nema uređenih šetnica, ni biciklističkih staza, a ljetna sezona prvenstveno je usmjerena na kupanje i kajakarenje. Međutim i tu postoje problemi jer kupališta mahom nisu uređena, a pristup rijeci na mnogim mjestima je onemogućen privatnim posjedima uz obalu, stoji u reagiranju.
Htjela “popraviti mirovinu”
– Željela sam popraviti svoju mirovinu, ali uz tih, „svega 10 eura“, u konačnici se naradim, a ne zaradim, citiraju jednu članicu udruge u osnivanju.
– Većina iznamljivača uprihodi od svoje djelatnosti između 6 i 8 tisuća eura godišnje (oni koji se najduže bave ovim poslom, a i dodatno su investirali u kvalitetu svojih objekata). Iz tog iznosa osim poreza i pristojbi plaćaju sve komunalne naknade, režijske troškove, PDV na uslugu stranih portala za iznajmljivanje na kojima oglašavaju svoje kuće i troškove opremanja svojih objekata jer uvijek se nešto potrga, pokvari, i treba kupiti novo ili popraviti, a osim toga tu su i troškovi čišćenja, pranja i peglanja koje mali iznajmljivači uglavnom odrađuju sami, ali snose troškove energije i sredstava za čišćenje. Ovi troškovi penju se na cca 30% od onoga što su uprihodili – za 6.000 eura prihoda trošak je minimalno 1.800 eura, kažu nam.
Kad se zbroje svi troškovi za iznajmljivanje 4 kreveta, dodaju, “to iznosi 520 eura paušalnog poreza, 240 eura turističke pristojbe, 23,88 eura turističke članarine i 1.800 eura ostalih troškova pa je ukupni trošak 2.583,88 eura.
To znači da je mjesečna zarada malih iznajmljivača svega 283 eura – taman da se malo poboljša mirovina od 500 eura, jer većina malih iznajmljivača su umirovljenici”.
Iznos – neprihvatljiv
Mjesta koja imaju mnogo bolju turističku popunjenost tijekom cijele godine zbog svoje lokacije, blizine Plitvičkih jezera ili termalnih izvora, plaćali su u 2024. mnogo niže paušalne iznose poreza po krevetu:
– Rakovica 36,90 eura, Slunj 40,00 eura, susjedna općina Generalski Stol 19,91 eura, koja je također na Mrežnici, Krapinske Toplice 19,91 eura, Stubičke Toplice 19,91 eura.
Veliki gradovi koje godišnje posjeti mnogo turista plaćaju: Zagreb 199 eura, elitni dio Splita 199 eura, do najnižeg iznosa od 26 eura, elitni dio Šibenika 150 eura, u ostatku grada 75 eura.
– Stoga iznos od 130 eura koji naplaćuje Duga Resa, u uvjetima nedovoljne turističke razvijenosti i nezadovoljavajuće infrastrukture, krajnje neprihvatljiv, piše još Sonja Kožul.
Pokrenuli peticiju
Kaže da je 17 malih iznajmljivača na području Duge Rese potpisalo peticiju protiv visokih paušalnih poreza, navodeći argumente o porezima u drugim gradovima i općinama i predalo je 17.10.2024. Gradu, Gradskom vijeću i Turističkoj zajednici 4 rijeke.
- Nitko se nije udostojio dati odgovor na peticiju. Pored toga, 8 iznajmljivača ispunilo je obrazac za sudjelovanje u savjetovanju o Odluci o izmjeni Odluke o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu s dodanom argumentacijom za umanjenje iznosa paušalnog poreza, kažu još u priopćenju.
- Savjetovanje je bilo otvoreno do 30. studenog prošle godine, a nitko nije primio bilo kakav odgovor na svoju argumentaciju. Umjesto toga, Grad se na sve oglušio i ostavio iznos od 130 eura paušalnog poreza po krevetu.
Ukoliko nameti lokalne uprave nastave rasti jedan dio iznajmljivača razmatra prestanak bavljenja ovim poslom jer kažu, ne isplati se, navode.
Zbog svega navedenog, dodaju, “vikendaši i iznajmljivači na području rijeke Mrežnice su u postupku osnivanja svoje udruge koja ima za cilj postati ravnopravan partner lokalnoj upravi u donošenju odluka koje se tiču njihovog opstanka, ali i očuvanja prirode u zaštićenom području Mrežnice i šire, a ne netko koga se ignorira”.