Za povratnike, postupak je jednostavan – nakon prijave na Zavod za zapošljavanje, mogu podnijeti zahtjev za potporu.
Prije četiri godine projekt “Biram Hrvatsku” započeo je polako, no na temelju prvih mjeseci ove godine, čini se da je naišao na plodno tlo. Zainteresiranost za povratak u domovinu, uz poticaj od 7000 eura, iz inozemstva raste. Prošle godine, oko 500 povratnika iskoristilo je ovu mjeru, a očekuje se da će broj korisnika ove godine biti veći.
Rekordan broj nezaposlenih
O postupku prijave za poticaj i povratnicima koji pokreću vlastite biznise govorilo se u podcastu “Ideje na stolu”, gdje je Kristijan Buza, rukovoditelj Odjela za mjere aktivne politike zapošljavanja HZZ-a, otkrio da je na tržištu rada rekordno malo nezaposlenih, ponuda poslova nikada nije bila veća, a radnici su u idealnoj poziciji za pregovaranje o uvjetima i plaći.
Povratak u domovinu uz potporu “Biram Hrvatsku” bilježi rast interesa, a Buza navodi da je broj povratnika veći od broja onih koji odlaze iz Hrvatske. Mjesta se mogu kombinirati s potporama za samozapošljavanje, a radionice za prijavu na poticaj dostupne su online, čak i onima koji još nisu registrirani na Zavod za zapošljavanje ili nisu fizički prisutni u Hrvatskoj.
Za povratnike, postupak je jednostavan – nakon prijave na Zavod za zapošljavanje, mogu podnijeti zahtjev za potporu. Potrebno je ostati u zemlji najmanje dvije godine, a uz potpore, mogu se koristiti i poticaji za otvaranje biznisa u manje razvijenim područjima, gdje je moguća i potpora od 3500 eura. Buza ističe da su manja mjesta teže privlačila poduzetnike zbog infrastrukture, no poticaji mogu pomoći.
Mala razlika u plaćama
U četiri godine, više od 900 osoba iskoristilo je mjeru “Biram Hrvatsku”, a najviše povratnika dolazi iz građevinskog sektora, gdje se osjeća manjak radne snage. Najviše se vraćaju u slavonske županije, regije s najvećim padom stanovništva, a Buza kaže da se ljudi često vraćaju zbog obiteljskih razloga, odnosno želje za životom u poznatom okruženju.
Povratak u Hrvatsku postaje privlačniji i zbog rasta gospodarstva te manje razlike u plaćama između Hrvatske i ostatka Europe. Buza napominje da cijeli proces prijave za potporu ide brzo, a sredstva se isplaćuju u roku od 60 dana od podnošenja zahtjeva.
Lako dostupni poslovi
Kada je riječ o zemljama iz kojih dolazi najviše povratnika, to su Njemačka, Austrija, ali i Irska, a zabilježeni su i povratnici iz Južne Amerike, poput Čilea i Urugvaja.
Što se tiče tržišta rada, Buza navodi da nikada nije bilo manje nezaposlenih i više zaposlenih, a sezonski posao je lako dostupan, osobito pred turističku sezonu.