KARLOVAČKI ZET

Pomorac iz Rijeke skrasio se u Karlovcu i ovdje pokrenuo jedinstveni biznis! Na Turnju otvara centar za obuku radnika u pomorskoj industriji

foto KAportal/privatna arhiva

Pitali smo ga i kako da je, nakon što je prošao i proputovao cijeli svijet upravo Karlovac izabrao za život, ali i ovaj odvažni poslovni poduhvat

Kad se 2017. godine doselio u Karlovac znao je da će tu biti njegov novi dom iako ga je, kao i svoju rodnu Rijeku u zadnjih 15 godina viđao dosta rjeđe nego što je želio, no to je bio njegov izbor. Hrvoje Čubelić je 34-godišnjak, karlovački zet i pomorac s petnaestgodišnjim iskustvom. Kako nam je ispričao, u tom je periodu imao priliku raditi na brodovima svih veličina, od komercijalnih teretnih brodova do offshore brodova, bio je kapetan i navigator, bavio se upravljanjem posadama, ali i rukovanju opasnim teretima i održavanjem brodova.

Nakon dugog niza godina iza kormila raznih brodova s kojima je obišao sve oceane svijeta, u zadnje dvije godine radi na jedinstvenoj platformi koja je izgrađena za jednu jedinu svrhu – gradnju najvećeg podvodnog tunela u Europi, onog koji će kroz koju godinu kad bude gotov spojiti Njemačku i Dansku.

No ova priča nije usmjerena na prošlost, nego na poduzetnički duh našeg sugrađanina koji je ostao u pomorskoj industriji, ali s poslom koji će sa svojim partnerima i kolegama voditi iz Karlovca. O čemu se radi i kako je nastao Nordium Offshore, simpatični Hrvoje je ispričao za KAportal, a ova inspirativna priča pokazuje da se uz puno truda, odricanja i dobre volje može puno toga napraviti još dok je čovjek i relativno mlad.

Osnovao je agenciju za posredovanje pri zapošljavanje pomoraca sa sjedištem u Karlovcu, a centar za obuku i treninge smjestio je u karlovačkoj gradskoj četvrti Turanj. Kako nam kaže, glavni fokus je na sektor obnovljivih izvora energije, posebno offshore projekte poput vjetroelektrana na moru.

Projekt ima jednu posebnost

– Ideja o osnivanju tvrtke došla je prije nekoliko godina, jer smo kolege i ja nakon puno godina rada u industriji prepoznali koje su stvarne potrebe tržišta. Vidjeli smo priliku u povezivanju pomoraca s industrijom obnovljivih izvora energije, koja bilježi značajan rast. Posljednjih šest mjeseci bilo je posebno turbulentno, s puno putovanja i sastanaka, gdje su nas prepoznali strani klijenti. S nekima smo već potpisali ugovore, što nam daje veliku motivaciju za daljnji razvoj, priča nam Hrvoje.

Platforma MPP Maya je jedina takve vrste na svijetu i specifično je građena da bi obavljala posao samo za potrebe spajanja Njemačke i Danske

Ovaj je projekt, dodaje, po nečemu jedinstven i to ga izdvaja od drugih sličnih agencija.

– To je naš integrirani pristup – od obuke do zapošljavanja. Do kraja godine postajemo centar za obuku pomoraca za poslove u sektoru obnovljivih izvora energije. Nudit ćemo razne module sigurnosnih treninga za offshore projekte. Također, važna stavka našeg poslovanja je to što ćemo pružiti priliku osobama bez prethodnog iskustva, takozvane “green hand”, da uđu u ovu industriju. Želimo pomoći novim kadrovima da započnu svoje karijere u ovom uzbudljivom sektoru i to upravo iz Karlovca, rekao je Čubelić. Objasnio je zašto su važni treninzi.

– Svi koji rade na offshore projektima, osobito u industriji vjetroelektrana, moraju proći obuku koja im osigurava sigurnost na radu. Kroz naš centar za obuku pružit ćemo svim polaznicima temeljne vještine i znanja potrebna za siguran i učinkovit rad na ovakvim projektima. Naši tečajevi će obuhvaćati sve važne aspekte sigurnosti, poput rada na visini, prve pomoći i spašavanja, što je neophodno u offshore industriji, dodaje.

Ponosan na svoj tim

Posebno je ponosan na svoj tim koji čine iskusni pomorci koji su, dodaje, posljednje desetljeće i više proveli na upravljačkim pozicijama u offshore projektima.

– Radili smo na različitim projektima širom svijeta, što nam je omogućilo duboko razumijevanje industrije i njezinih zahtjeva. To iskustvo sada prenosimo u naš rad s Nordium Offshore, gdje ćemo pružiti vrhunsku pripremu, obuku i selekciju posade. Naš cilj je osigurati da naši klijenti imaju najbolje moguće ljude, kako iskusne, tako i one koji tek ulaze u industriju, ali su dobro pripremljeni za izazove koji ih očekuju, kaže Hrvoje.

Planova ima puno, a cilj im je postati vodeća agencija u regiji kada je riječ o zapošljavanju i obuci pomoraca u sektoru obnovljivih izvora energije.

– Već sada surađujemo s nekoliko stranih partnera i radimo na širenju naše baze klijenata. U budućnosti planiramo dodatno proširiti naše obuke i programe, a posebnu pažnju ćemo posvetiti zapošljavanju novih kadrova i njihovu integraciju u industriju. Vjerujemo da su obnovljivi izvori energije budućnost, i želimo biti ključni igrač u povezivanju pomoraca s ovim sektorom, rekao je.

foto privatna arhiva

Prilika za rast

Smatra da je upravo ovo idealan trenutak za ulazak u industriju obnovljivih izvora energije.

– Na to se treba odvažiti, osobito ako ste spremni učiti i proći potrebnu obuku. Offshore sektor nudi mnogo prilika za rast, a mi smo tu da pomognemo na svakom koraku – od prvih koraka kroz obuku, pa sve do zapošljavanja. Ako ste motivirani i spremni raditi na sebi, siguran sam da ćete naći svoje mjesto u ovoj industriji, rekao nam je još o ovom poslu dodajeći kako je siguran da ga očekuju brojni izazovi.

Pitali smo ga i kako da je, nakon što je prošao i proputovao cijeli svijet upravo Karlovac izabrao za život, ali i ovaj odvažni poslovni poduhvat.

– U Karlovac sam došao radi supruge koja je Karlovčanka. Kad sam prvi put došao grad mi se odmah jako svidio jer je simpatičan, ali i život u njemu puno jednostavniji nego u Rijeci i drugim, puno većim gradovima. Tu smo osnovali obitelj, imamo sinčića od četiri godine i odlučio sam da nakon 15 godina lutanja od luke do luke i stalnih putovanja treba okrenuti novu stranicu u životu, kaže nam još Hrvoje.

More je izazovno

Dodaje da mu je rad na moru oblikovao karakter i razvijao profesionalne vještine koje se ne mogu naučiti u učionici. To su strpljenje, snalažljivost, preciznost i iznad svega, sposobnost da se donose brze i ispravne odluke u najtežim situacijama.

– Iako su uvjeti na moru često izazovni, naučio sam kako da efikasno komuniciram i surađujem s timovima iz različitih kultura i zemalja, poštujući stroge sigurnosne standarde i radne protokole. Možda zvuči kao floskula, ali pored tehničkih vještina, posvećenost sigurnosti, zaštita životne sredine i poštovanje međunarodnih pomorskih zakona postali su temelj mog profesionalnog puta. Tokom svoje karijere, redovno sam se usavršavao kroz dodatne obuke.

– Pomorska industrija nije samo moj posao, ona je moj život. Svaka godina provedena na moru doprinosila je razumijevanju globalnih trgovinskih tokova, ali i razvijanju posebnog odnosa prema moru i svim izazovima koje ono nosi. Moja strast prema pomorstvu i posvećenost su mi putokaz da dajem najbolje od sebe, bilo da upravljam brodom, obučavam mlađe kolege ili doprinosim rješavanju složenih operativnih problema, rekao je još naš sugovornik.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest