"Javila sam se iskreno i s voljom da nešto promijenim, napravim drugačije. Nadam se da u tome uspijevam", kaže
“Nadam se da nitko neće probiti led. Jako se veselim Adventu u Karlovcu i klizanju. Glazba je odlična, rasvjeta je stigla i dječica polako dolaze”, odgovorila nam je na pitanje je li već klizala, odnosno probila led u srijedu, na prvi dan sezone klizanja, Renata Kučan, ravnateljica Sportskih objekata Karlovca, ustanove u vlasništvu Grada Karlovca koja još nije navršila prvu poslovnu godinu, no ipak smo zumirali njen dosadašnji tijek i očekivanja.
Ovisi li trajanje sezone klizanja o vremenskim prilikama?
– Da. O vremenskim prilikama ovisi i hoće li imati prekide. Nadam se da će sezona trajati što duže. Dogovorili smo se u ustanovi da će trajati dok nam bude hladno. Ako će biti potrebe i ako će biti zainteresiranih, probat ćemo i veljaču izgurati.
Koliko je zahtjevno postaviti klizalište?
– Vrlo. Uz staro postrojenje s kojim raspolažemo i vremenske uvjete te često jugo, zaista je zahtjevno. Radnici su taj zadatak ove godine odradili maestralno, a radili su uglavnom noću kada je niža temperatura zraka.
Je li ovo prva sezona klizanja u organizaciji Sportskih objekata Karlovac?
– Jest.
Je li ta djelatnost tvrtki Mladost, od koje ste je naslijedili, bila profitabilna?
– Nemam uvid u to i nastojim se ne opterećivati time kako se radilo ranije nego pokušavamo napraviti što bolji posao.
Donosi li sezona klizanja prihod ustanovi?
– Vidjet ćemo. Za sada mi se čini da će to biti jako dobro.
Može li se iznajmiti klizaljke?
– Prvog dana sezone su besplatne i ulaznice i najam klizaljki – nabavili smo ih 70 pari. Do Stare godine će ulaznice i dalje biti besplatne, a najam klizaljki će iznositi 1,40 eura. Utoliko je Grad pomogao.
Koliko će ulaznica na klizalište iznositi nakon Nove godine?
– Dva eura, kao i za prošle sezone. Razmišljamo omogućiti djeci koja posjeduju karlovačku kulturnu iskaznicu besplatno klizanje u siječnju, da im ta iskaznica bude ulaznica. Podrška Grada Karlovca za to postoji, a jedino je pitanje možemo li za to osigurati termine i ostalo što je potrebno.
Koriste li i klubovi klizalište?
– Da.
Koji su termini klizanja za građanstvo?
– Jutarnji je u 10.30, poslijepodnevni u 17, a večernji u 19 sati. Jedan termin traje sat i pol.
Očekujete li posjete iz Zagreba i drugih sredina?
– Nadamo im se. Vjerujemo da ćemo privući posjetitelje, posebice iz okolnih mjesta. Imamo zaista dobre uvjete.
Sudjeluju li Sportski objekti Karlovac u organizaciji Adventa?
– Ne. Organiziramo mali događaj na klizalištu, pa ćemo imati DJ-a, bendove, ugostiteljsku ponudu, najfinije kuhano vino…
Ulaže li se u Sokolski dom, odnosno hoće li se ulagati?
– Sokolski dom je jako dobra priča. Trenutačno se tamo odvija nastava tjelesne i zdravstvene kulture osnovnih škola Braća Seljan i Dragojle Jarnjević i tamo gimnastičari svakodnevno treniraju. Ta se dvorana jako dobro koristi i do 22 sati je prostor zauzet. Sljedeće godine će započeti energetska obnova zgrade, pa će ona imati novi-stari izgled. Vidjet ćemo kojim će se tempom ulagati u interijer. Grad je prijavitelj projekta i on njime upravlja, pa ne očekujemo probleme.
Koja je novčana vrijednost ulaganja?
– Spominje se procijenjena vrijednost od 1,4 milijuna eura. No, Sportski objekti Karlovac ne vode taj projekt i nisu uključeni. Grad Karlovac ima sve podatke.
Djeluju li i dalje šahisti u tom objektu?
– Djeluju, kao i udruge slijepih.
Kakve imaju uvjete tamo?
– Nisu sjajni. Potrebna je velika obnova, ali se nadam da će i to doći na red. Prvo valja urediti parket u dvorani.
Kad bi to moglo doći na red?
– Nemam procjenu. Održavamo sportske objekte, a Grad Karlovac ulaže jer je on vlasnik. Rado bih da to bude što prije. Bilo bi nam lakše da se manje fokusiramo na održavanja, a više na programske sadržaje kao što je ovaj na klizalištu.
Bez obzira što se bavite održavanjem, pitat ću i za ulaganja jer sigurno imate informacije. Kad možemo očekivati ulaganje u košarkaško igralište u šancu?
– Zadnje što sam informirana jest da je projekt obnove bio prijavljen 2021. godine zajedno s projektom obnove Vunskog polja i sportske dvorane na Rakovcu. Sportski objekti Karlovac ne upravljaju košarkaškim igralištem u šancu.
Tko upravlja?
– Grad Karlovac. Sportski objekti Karlovac upravljaju Sokolskim domom, sportskom dvoranom na Rakovcu, Streljanom Jamadol, stadionom i Vunskim poljem.
U streljanu se relativno nedavno ulagalo.
– Jest. Grad je uložio u obnovu i tamo su izvrsni uvjeti za korištenje. Možda još ove godine uspijemo postaviti sportski pod. Uvjeti nisu dozvoljavali njegovo postavljanje do kraja. Vjerujem da ćemo ga do kraja ove ili počekom sljedeće godine imati.
Koliko korisnika koristi streljanu?
– Trenutačno je koriste tri streljačka kluba.
Kako se sada zove sportska dvorana na Rakovcu? Ranije se zvala Školska sportska dvorana Mladost.
– Školska sportska dvorana. Ne plašimo se imena “Mladost”. I dalje nam je to ime istaknuto na prozorima, što je skroz u redu.
Možemo li očekivati sveobuhvatnu obnovu dvorane u skoroj budućnosti?
– Možemo joj se nadati. Obnova je projektirana, no ne mogu predvidjeti kada će se moći doći do novca za to. Sigurna sam da se čeka raspisivanje prvog natječaja na koji se projekt obnove može prijaviti. Objekt je zaštićen kao pojedinačno kulturno dobro, što ne olakšava obnovu. Zaštitu treba čuvati, ali u ovom slučaju to predstavlja otegotnu okolnost.
Koja je procijenjena vrijednost obnove dvorane?
– Projekt će se trebati mijenjati i ne znam koliko bi trebalo uložiti. Osim toga, povećali su se troškovi radova – sve se promijenilo od 2021. i troškovnik će vjerojatno trebati biti revidiran. Prije par mjeseci sam se zainteresirala za to koliko bi nas stajalo kada bismo samo stavljali novi parket i došli smo do okvirne brojke od tri stotine tisuća eura, a prije tri godine bi to iznosilo 160.000. Troškovi su stoga skroz nepredvidivi.
Koliko je zahtjevno održavati dvoranu?
– Na tome radi pet spremačica, dva strojara, voditelj dvorane, tehnički rukovoditelj. Svi rade do 23 sata, kao i ugostiteljski objekt. Dvorana je velika, a možemo biti ponosni na to da je najčišća u Hrvatskoj, o čemu nam govore oni koji dođu iz drugih sredina. Bez obzira što je dvorana stara nema prašine i paučine. Nije ju lako održavati, ali oni koji na tome rade su vrlo vrijedni.
Koliko se mjesečno za to izdvaja?
– Ne ulaže se svakog mjeseca isti iznos. Sami smo djelomično sanirali krov, pa smo imali radove na električnim instalacijama, na terasi ugostiteljskog objekta… Po zaključenju poslovne godine ćemo znati koliko smo uložili, ali mogu reći da je ono što smo ove godine uradili vrlo malo, zrnce, u odnosu na ono što sve treba uraditi. Samo jedna izmjena prozora zbog sigurnosti uslijed puknuća je stajala oko 1.600 eura.
Je li to jedan od onih velikih prozora?
– Tako je. Ne bismo nikako htjeli da padne na nekoga. Prozor nije puknuo zato što bi ga netko namjerno oštetio. Problem je što se ne može dovoljno brzo osigurati majstor radi sanacije. Te visoke prozore treba posebnom opremom i posebnim vještinama dohvatiti. Promjena jednog prozora traje mjesecima.
Jesu li ti prozori otporni na potrese?
– Dvorana je preživjela potres. S obzirom na način izgradnje dvorane, ne postoji strah od potresa, barem jačine kakav je bio zadnji kada je u jednom kutku dvorane oštećen zid, no ništa značajnije od toga.
Je li gužva s terminima za korištenje dvorane?
– Jest, i to strašno velika. Ujutro imamo svakoga dana nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, a nakon toga treninge, dok se subotom i nedjeljom održavaju turniri i utakmice. Dvorana je u upotrebi do 22 ili 23 sata, ovisno kako koji dan. Nemoguće je zadovoljiti te potrebe. Termine odobrava Karlovačka sportska zajednica i oni imaju teži posao zadovoljiti sve potrebe klubova. Nismo jedina dvorana u gradu.
Kada će se nabaviti samostojeći koševi bez kojih se navodno ne mogu igrati prvenstva?
– Dobila sam ponudu – jedan koš stoji 17.000 eura, a za dva nam trebaju, dakle, 34.000 eura, što je iznos bez poreza na dodanu vrijednost. No, kada bismo i imali te koševe, ne bi bilo dobro staviti ih na postojeći parket. Morat ćemo pričekati sanaciju parketa i dvorane prije no što nabavimo samostojeće koševe.
Koliko ulažete u teniske terene pored sportske dvorane na Rakovcu?
– Voljela bih da možemo uložiti više, a imamo takvu namjeru i takve planove održavati ih možda i bolje nego do sada. Stari balon je u funkciji i koristi se svakodnevno. Produžili smo termine za korištenje terena i sada se tenis može igrati do 23 sata. Smanjili smo cijene za igranje u balonu – do sada je iznosila 25 eura, a sada za učenike stoji šest eura u jutarnjim terminima, za umirovljenike deset eura ujutro, a za ostale smo spustili na 18 eura. Poslijepodnevni termin nam je rasprodan i cijena je ostala 25 eura. Novo su termini od 21 do 23 sata i oni iznose deset eura.
Postoji li osjećaj da treba čim prije uložiti u Vunsko polje?
– Dječje igralište se lijepo koristi. Bake koriste Vunsko polje za nordijsko hodanje i vježbanje. Taj prostor oživi i kada se održava utrka Karlovački cener jer se tamo djeca natječu, što je zaista lijepo za vidjeti. Ove godine su se tamo okupili izviđači, a organizirane su i Sportske igre mladih. Vunsko polje živi i uistinu nije dobro da ga samo kosimo. Možda bismo trebali započeti od uređenja terena za odbojku. S obzirom na to da je projektirana rekonstrukcija Vunskog polja, vjerujem da se čeka ostvarenje tog projekta.
Imaju li atletičari na nogometno-atletskom stadionu sav komfor?
– Treba ih pitati treba li im još nešto. Ovog ljeta im je osigurana svlačionica na stadionu koju mogu koristiti. Imaju tamo uređen i sanitarni čvor, a za natjecanja natjecatelji pohvale pripremu staze. Ostvarili smo izvrsnu suradnju s atletičarima i uradili ovog ljeta sve što su očekivali od nas.
Jesu li nogometaši zadovoljni?
– Vjerujem da jesu. Održavamo teren najbolje što možemo. Jako se trudimo i nastojimo biti na usluzi najviše što možemo. Čini mi se da smo našli zajednički jezik i da dobro surađujemo. Glavni teren je u dobrom stanju. Redovito ga održavamo.
Hoće li za ljeto biti spremni i odbojkaški i atletski prostori na Foginovom kupalištu?
– Atletska kućica je obnovljena i atletičari tamo zaista sada imaju izvrsne uvjete. Odbojkaško igralište će za ljeto biti uređeno, prefrezeno i bit će postavljene mreže. Muči nas održavanje staze jer vjetar odnese sav tenisit, a Korana poplavi i nanese mulj.
Razmišljate li o futurističkom projektu izgradnje bazena koji bi vjerojatno bio dan na upravljanje Sportskim objektima Karlovac?
– Spremna sam za bazen, ako se izgradi – iskoristit ćemo ga najbolje što je moguće i sigurna sam da će dobro raditi. Neka se samo to ostvari.
Ove godine ste potpisali kolektivni ugovor, a imate 30 djelatnika.
– Tako je. Jedna je djelatnica na porodiljnom dopustu. Kolektivni ugovor je potpisan ljetos, a jesenas je izmijenjen. Djelatnici kažu da su zadovoljni uvjetima u kojima radimo.
Trebate li još djelatnika?
– To bi bilo izvrsno. Trebaju nam radnici za održavanje i obnavljanje objekata. Razmišljamo i o tome da uvedemo čuvarsku službu na stadionu.
U prva tri kvartala ste ostvarili dobar poslovni rezultat.
– Ustanova smo i ne ostvarujemo dobit, a niti ne može biti dobitka. Grad Karlovac dodaje koliko treba da poslovanje bude na nuli. Primijeti se da su uvećana ulaganja u objekte. Za to sada imamo mogućnosti i prilike.
Bio je buran izbor ravnatelja, odnosno ravnateljice Sportskih objekata Karlovac i pokrenut je upravni spor. U kojoj je fazi postupak?
– Tužba stoji. I dalje nemamo nikakav odgovor od odvjetnika. Napravio je ono što je trebao na početku, a od tada su prošli mjeseci. Čekamo. Svatko ima pravo na svoj izbor i na svoje mišljenje. Na to bih gledala pozitivno jer, ako za nešto postoji interes, to znači da vrijedi. Konkurencija je zdrava.
Protukandidatkinja Slavica Žeger je kineziolog i doktorica znanosti, a s druge strane se isticalo da si učiteljica razredne nastave, a riječ je o upravljanju sportskim objektima. Jesi li se osjećala pogođenom takvom raspravom?
– Nisam. Ponosna sam na to što sam 14 godina provela u školi, što sam radila s djecom i što sam učiteljica. Ne može me se omalovažiti isticanjem toga. Javnost može procijeniti radim li dobro. Super je što se tako istaknula ta razlika. Ne gledam na to kao na nešto negativno.
Kako bi komentirala tvrdnje da iza tvog imenovanja na mjesto ravnateljice stoji kadroviranje vladajuće Hrvatske demokratske zajednice?
– Nikako. Upravno vijeće je odlučivalo o odabiru kandidata i ono je dobro promislilo o izboru, a i sama sam dobro razmotrila hoću li se javiti na natječaj – na prvi raspis se nisam javila i tek kad sam upoznala prilike i ljude, odlučila sam se javiti. Nije mi nitko naložio da se javim na natječaj. Oni koji tu rade su me počeli nagovarati da se natječem za ravnateljicu jer su smatrali da bismo mogli funkcionirati dobro zajedno. Na natječaj sam se javila iskreno i s voljom da nešto promijenim, napravim drugačije. Nadam se da u tome uspijevam.