Prije gotovo dvadeset godina, kada je Generalnim planom uređenja Grada i Konzervatorskom studijom Drvena kuća u Jozefinskoj ulici 16 i 18 utvrđena kao spomenik kulture, počela su i ulaganja u obnovu ovog objekta kojima očito nema kraja.
Obnovu ovog zdanja zajednički financiraju Grad Duga Resa i Ministarstvo kulture. Cijela priča razvlači se godinama, objekt još uvijek nije završen niti otvoren za posjetitelje, a dogodine će ponovno trebati financirati postavljanje novog krova.
Od Ministarstva kulture dobili smo 50 tisuća kuna koja će biti utrošena u dovršenje donjeg dijela objekta, a sve se radi prema projektu i troškovniku kojeg je ovjerilo Ministarstvo i Konzervatorski odjel u Karlovcu. I mi smo frustrirani što obnova toliko drugo traje no nadamo se da ćemo završetkom ovih radova napokon osigurati prostor za preseljenje Zavičajne
zbirke što je i bio prvotni plan – kaže gradska pročelnica Kristina Luketić te dodaje kako su propisi takvi da je u donjem dijelu Drvene kuće morao biti napravljen veliki sanitarni čvor koji ima pred prostor s dva umivaonika te isto takav sanitarni čvor namijenjen invalidnim osobama iako Drvena kuća zasigurno u istom trenutku ne može primiti više od stotinu posjetitelja.
Podsjetimo, Kuća je postala vlasništvo Grada, na način da je vlasnici dijela kuće u zamjenu dan jedan gradski stan u vrijednosti oko 130 tisuća kuna. Obzirom da je Grad dužan po zakonu brinuti za objekte u svom vlasništvu, činiti to ovisno o proračunskim mogućnostima uz potporu Ministarstva. Prema izvješćima od prije dvije godine u Drvenu kuću je do tada ukupno je uloženo 897 tisuća kuna, a sada je Ministarstvo odobrilo daljnjih 50 tisuća kuna, no tu priči nije kraj.
Obnova Drvene kuće počela je obnovom krovišta. Izvršili smo uvid u stanje krova i utvrdili da je crijep u lošem stanju, jer je prema objašnjenju konzervatora rađen u vrijeme poraća. Stoga su konzervatori postavili uvjet da ga sljedeće godine treba obnoviti za što će trebati osigurati dodatna sredstva. Stručnjaci iz Karlovačkog muzeja izvršili su uvid u Zavičajnu zbirku, koja je pohranjena u prostorima Pučkog otvorenog učilišta te su utvrdili da će zbirku, osobito nošnje trebati obnoviti prije postavljanja – najavila je nove potrebe za ulaganjima pročelnica Luketić.
U Drvenoj kući godinama djeluje Galerija Šoto u kojoj dugoreški akademski slikar Vladimir Bašić Šoto stvara svoja djela i nije uopće upitno da ovaj objekt valja sačuvati za buduće naraštaje, već je problem što je uloženo puno novca, a rezultate ovako dugotrajne obnove uništilo je vrijeme. Galeriju tijekom ljeta posjećuju i brojni turisti kojima bi zasigurno, ako i školarcima i građanstvu, bila interesantna i Zavičajna zbirka, kad jednog dana napokon bude dostupna javnosti.
KAportal.hr