Sudionicima kongresa omogućen je posjet i obilazak Gornje Baraćeve špilje i Speleona-Centra podzemne baštine kao i fakultativni izlet u Nacionalni park Plitvička jezera
U Javnoj ustanovi Baraćeve špilje, odnosno Speleonu – Centru podzemne baštine u Novoj Kršlji kod Rakovice održan je 1. Speleoarheološki kongres u Hrvatskoj.
Kongres je otvorila ravnateljica Javne ustanove Baraćeve špilje Tihana Oštrina koja je naglasila da je povod za organiziranje prvog Hrvatskog speleoarheološkog kongresa prezentacija novih rezultata i spoznaja arheoloških istraživanja speleoloških objekata u Hrvatskoj te u susjednim i drugim zemljama, obzirom da je rad na arheološkim istraživanjima speleoloških objekata na prostoru Hrvatske posljednjih godina sve intenzivniji i rašireniji.
– Tijekom posljednjih deset godina, Baraćeve špilje su sustavno istraživane, a otkrili smo izuzetno vrijedne nalaze koji svjedoče o bogatoj povijesti ovog prostora. To nam je dalo snagu i motivaciju te smo 2023 godine realizirali projekt i otvorili prvi Centar podzemne baštine u Hrvatskoj – Speleon. Između ostalih, koji su većim djelom vezani uz turizam, jedan od važnijih ciljeva projekta jest upravo potaknuti zajednički rad i razmjenu iskustava među institucijama, ne samo u Hrvatskoj, već i na međunarodnoj razini i s ponosom ističemo kako organizacijom ovakvih događanja radimo veliki iskorak ne samo za ustanovu nego i za lokalnu zajednicu ozbiljno se zalažući za jačanje speleološke i arheološke struke i znanosti. Vjerujem da će rezultati naših radova i razmjena znanja imati dugotrajan utjecaj na budućnost speleoarheologije, rekla je ravnateljica.
Kongres je okupio brojne sudionike i predavače iz arheološke i znanstvene struke, poput Sveučilišta u Zagrebu, Filozofskog fakulteta – Odsjek za arheologiju; Sveučilišta u Zadru, Odjela za arheologiju; Instituta za antropologiju Zagreb; Arheološkog muzeja u Zagrebu; SK Ursus spelaeus; Arheološkog muzeja Istre; Muzeja Grada Kaštela; Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Filozofski fakultet – Odsjek za arheologiju; University of Wyoming, Department of Anthropology, Dubrovački muzeji-Arheološki muzej, Grada Šibenika, Zavičajnog muzeja Ozalj kao i studente.
Uz ravnateljicu Ustanove svim prisutnima obratio se i dr. sc. Nikola Vukosavljevć, zahvalivši se Ustanovi na organizaciji ovog kongresa te na inicijativi kolege i prijatelja Hrvoja Cvitanovića za pokretanjem ovakvog skupa, također izrazio želju za nastavkom ove inicijative i održavanja jednog ovakvog kongresa na godišnjoj razini. Svim predavačima zaželio je mnogo sreće i uspjeha te se obratio i na engleskom jeziku kolegama iz drugih zemalja.
Osim predavanja, program uključuje i panel diskusiju kao i prezentaciju postera. Također, povodom održavanja kongresa izdana je i Knjiga sažetaka koju dobiva svaki sudionik kongresa. Sudionicima kongresa omogućen je posjet i obilazak Gornje Baraćeve špilje i Speleona-Centra podzemne baštine kao i fakultativni izlet u Nacionalni park Plitvička jezera.
Organizator skupa je Javna ustanova Baraćeve špilje u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, Filozofskim fakultetom, Sveučilištem u Zadru, Odjelom za arheologiju; Institutom za antropologiju Zagreb; Arheološkim muzejom u Zagrebu; Ministarstvom kulture i medije Republike Hrvatske i Hrvatskim speleološkim savezom.