TUŽNA OBLJETNICA

Obilježena 33. obljetnica pada Saborskog, ministar Tomo Medved: Ovdje je postavljen najsnažniji kamen temeljac modernoj Hrvatskoj

Nakon ministrova govora je netko tko je klečao na mjestu masovne grobnice počeo uzvikivati: „Prokleti velikosrbi!“

Gradimo zemlju da bude prosperitetna, a da nikad ne zaboravimo da je ovdje postavljen najsnažniji kamen temeljac modernoj Hrvatskoj, poručio je u utorak u Saborskom na 33. godišnjici okupacije potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

U svojstvu izaslanika predsjednika Vlade je položio vijenac u spomen na poginule i ubijene branitelje i civile koji su stradali u obrani i za okupacije mjesta 12. studenog 1991. godine, a to su učinili brigadir Davor Stipetić kao izaslanik Predsjednika, saborska zastupnica Anđelka Salopek kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, karlovačka županica Martina Furdek-Hajdin, načelnik Policijske uprave karlovačke Darko Bratić s načelnikom Policijske postaje Ogulin Goranom Vukeljom, izaslanici ličko-senjskog župana Juraj Verzon i Božica Šuper, načelnik Saborskog Marko Bićanić s predsjednicom Općinskog vijeća Saborskog Danicom Conjar Cetinjanin i općinskim vijećnicima, predstavnici drugih gradova i općina, te udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kao i školska djeca.

Prije toga je do masovne grobnice i spomen-obilježja središtem mjesta prošla kolona sjećanja, a nakon toga je u crkvi svetog Ivana Nepomuka slavljena sveta misa koju je predvodio kancelar Gospićko-senjske biskupije Mišel Grgurić.

Nakon ministrova govora je netko tko je klečao na mjestu masovne grobnice počeo uzvikivati: „Prokleti velikosrbi!“

Načelnik Bićanić je napomenuo da je prije 33 godine pala crta obrane i uspostavljena nova koja je izbrisana vojno-redarstvenom operacijom „Oluja“ 1995. godine. Zahvalio je okupljenima na dolasku u velikom broju na hladan dan, a temperatura zraka je iznosila nula stupnja Celzija.

– Sjetimo se, okrenimo se budućnosti i razmišljajmo o napretku, poručio je Bićanić.

Saborsko je od proljeća 1991. godine bilo na udaru, a od kolovoza u potpunoj blokadi. Napadi minobacačima su započeli iz pravca Ličke Jesenice i branitelji su tri mjeseci odolijevali, pa se i probijali do Ogulina iz obruča radi dobave streljiva. Dvanaestog studenog su Jugoslavenska narodna armija i srpske paravojne postrojbe započele totalni napad s devet zrakoplova, 43 tenka, desetak haubica i oko tisuću vojnika te probija obranu. Narod je izbjegao, a preostali su ubijani po kućama te bacani u zajedničku grobnicu u kojoj je završio 51 civil. Uništeni su i opljačkani brojni objekti, među inima i crkve i groblje. Preživjeli mještani su se kroz šumu tri dana probijali do Bihaća, da bi potom bili prebačeni u Hrvatsku.

Pogledajte FOTO GALERIJU…

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest