ČUDNA SITUACIJA

Općina Josipdol već godinama vodi spor s bivšom pročelnicom! Načelnik nije sproveo odluku suda, sad ima bizarno objašnjenje: “Visoki upravni sud si je uzeo previše ovlasti”

Bivša pročelnica Turkalj kaže nam da je "radila vrijedno i pošteno 30 godina da bi na koncu od Općine doživjela neviđen napad i sramotu"

Spor između općinske vlasti u Josipdolu na čelu s načelnikom Draganom Rudančićem iz Hrvatske demokratske zajednice i nekadašnje općinske pročelnice Ivanke Turkalj traje već godinama, a obje strane su nepopustljive u svojim pozicijama, pa Općina čak odbija i provoditi presude.

Nekadašnja pročelnica koja je sada angažirana u Općini Tounj, a prije toga u Općini Vojnić, nam je poručila da želi dokazati da je njezin obraz pred Josipdolom čist i rekla da je tamo radila vrijedno i pošteno 30 godina u interesu lokalne zajednice, da bi “na koncu od Općine doživjela neviđen napad i sramotu”.

– U postupku sam da obranim čast svoje obitelji i da saznam tko je sve to naredio, a kad to saznam, odustat ću. I dalje ne znam kome sam smetala – navela nam je u razgovoru.

Načelnik je pak odgovorio da je I. Turkalj samovoljno, na vlastiti zahtjev i na temelju akata koje je sama napisala, a za što je on samo dao suglasnost, otišla raditi u Općinu Vojnić i napomenuo da je samo prihvatio “sve njezine želje i zahtjeve”. Otišla je raditi u drugu jedinicu lokalne samouprave bez prekida radnog odnosa.

– Maksimalno sam joj izašao u susret po svim njezinim zahtjevima – istaknuo je Rudančić.

Nastavio je da su “nakon svega toga ona i bivši načelnik krenuli s podnošenjem kaznenih prijava i prijava raznim inspekcijama, prijetnjama uvredama i blaćenjima u podnescima” prema njemu osobno, njegovoj obitelji i Općini, a pritom se predstavljali “nekakvom žrtvom”, a vjerojatno misli na svog prethodnika na mjestu nositelja izvršne vlasti u Josipdolu Zlatka Mihaljevića.

– Na te neistine sam se dovoljno puta očitovao sudu, a namjera je od više sudionika iz oporbe jasna u ovim postupcima, a to je da usporavaju rad Općine sve s razlogom da se što manje napravi, odnosno da se ne digne standard i kvaliteta življenja stanovnika. Žalosno je da opet stavljanju vlastite frustracije i interese ispred svih mještana – poručio je Rudančić.

Sudovi su u niz postupaka koje je pokrenula nekadašnja pročelnica njoj dali za pravo. Tako je Visoki upravni sud Republike Hrvatske u travnju prošle godine ukinuo Odluku o koeficijentima za obračun plaća službenika i namještenika, Pravilnik o unutarnjem redu u upravnim tijelima i Odluku o koeficijentima za obračun plaća službenika i namještenika. Obrazloženje u sva tri slučaja je bilo da su ti akti usvojeni bez savjetovanja s radničkim vijećem, odnosno sindikalnim povjerenikom, unatoč tome što je Općina naglašavala da pri njoj ne postoje niti radničko vijeće niti sindikalni povjerenik jer djelatnici nisu sindikalno organizirani.

Načelnik je u siječnju ove godine odbio zahtjev I. Turkalj za obnovu postupka donošenjem rješenja o rasporedu na radno mjesto, a u vezi s tim presudama, a potom je u lipnju Upravni sud u Rijeci to načelnikovo rješenje odbilo i vratilo Općini na ponovni postupak. U presudi je Općina upozorena da mora provoditi odluke sudova, bez obzira slaže li se s njima. U kolovozu je nekadašnja pročelnica podnijela isti zahtjev Općini, a ova ju je odbila, kao i u siječnju. I. Turkalj se potom opet obratila Upravnom sudu u Rijeci koji je u listopadu obustavio postupak izvršenja presude iz lipnja jer će se o zakonitosti odlučivati u drugom upravnom sporu kojeg je bivša pročelnica pokrenula.

Ona je u podnescima sudovima iskazivala da je nakon lokalnih izbora 2021. godine “započeo postupak otkaza ‘nepodobnih’, pa se odmah pristupilo izmjenama i dopunama Statuta ustrojavanjem dva odjela i donošenjem novog Pravilnika o unutarnjem redu”. Navela je da ju je Općina samovoljno stavila u nepovoljniji položaj, povrijedila njena stečena prava i nanijela joj financijsku štetu, kao i da od Rudančićeva dolaska na dužnost bila stalno izložena zlostavljanju na poslu, što ovaj negira. Navela je da joj se nije ponudilo radno mjesto u okviru njene struke i iskustva, da načelnik s njome nije htio razgovarati i da je prema njoj bio netrpeljiv.

U rješenju iz kolovoza načelnik se obrušio na Ustavni sud u Rijeci da je donio neosnovanu i neustavnu presudu, ustvrdio da je I. Turkalj samovoljno napustila službu i da po sudskoj odluci “ispada da svatko može dati otkaz, pa se onda nakon nekoliko dana, mjeseci, godina, može ‘sjetiti’ da ipak ne bi dao otkaz, pa tražiti da se ponovno zaposli, bez javnog natječaja, dakle bez zakonite procedure”. Naveo je i da ne može on prisiliti zaposlenike da se sindikalno organiziraju, pa da se ispuni zakonska forma savjetovanja sa sindikatima ili sindikalnim povjerenikom prilikom donošenja akata.

– Sud navodi da se trebaju poštivati presude Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, ide linijom manjeg otpora, samo prepisuje presudu VUS RH i zadovoljava statistiku, umjesto da pokaže malo hrabrosti i ambicioznosti u radu, da ukaže na neustavne presude, da bude primjer drugim sudovima, da stvori zakonitu praksu, a ne da se poziva na neustavne presude napravljene po principu copy/paste” – kritizirao je načelnik i napomenuo da si ne može Visoki upravni sud uzimati ovlasti koje mu nisu dodijeljene, pa da prisiljava službenike da se sindikalno organiziraju.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest