Uz Koranu

Zloupotreba u Bariloviću? Mostovac Zvonimir Troskot kritizirao rad kamenoloma i drobilišta: Stvara se zona na način Johna Waynea

Upozorio je da štetno djeluju na prirodu, okoliš i sigurnost građana

“Stvaranje ovakve poduzetničke zone na način Johna Waynea, da se to daje nekome tko je očito prijatelj načelniku, je protudemografska mjera”, poručio je u Kosijerskom Selu saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot u petak kritizirajući rad obrta GMTT Lešćanec i Općine Barilović.

U društvu općinske vijećnice Jasne Lasić, predstavnika inicijative građana “Korana” Ivice Cara i mještanke Nikoline Bišćan upozorio je da kamenolom i drobilište štetno djeluju na prirodu, okoliš i sigurnost građana, kao i da se zbog toga iseljava iz tog kraja. Naveo je da je “jedan od glavnih problema” to što se za rad drobilišta koristi državno zemljište bez da je za to ishođena bilo kakva dozvola.

– Ključni je problem što se državna zemljišta daju kao poklon-bon. Ona se ne mogu davati šakom i kapom prijateljima načelnika općine. Na temelju čega se daju takva zemljišta i zašto su neki u mogućnosti državna zemljišta koristiti za privatne interese, a da za to nemaju niti lokacijsku dozvolu – poručio je Troskot.

Načelnik je Dražen Peraković iz Hrvatske demokratske zajednice.

Troskot je nastavio da kamenje iz kamenoloma završava na ulicama i cestama i da to predstavlja opasnost po živote i imovinu.

– U kuloarima se čuje da se se mora evakuirati ljude zbog eksplozija, da ih slučajno ne pogodi kamenje – kazao je Troskot.

Naveo je da su se povratnici iz Njemačke koji su već i kupili nekretnine zbog takvih okolnosti života iselili.

Upozorio je da se drobilište nalazi u zaštićenom području Ekološke mreže 2000, unutar 250 metara od Korane.

– Građevinski materijali i kemikalije ulaze u Koranu koja je izrazito važna, čak i strateški, za pitku vodu Karlovca – rekao je Troskot.

J. Lasić je navela da je državno zemljište ograđeno i zapitala zašto je ono njoj kao građanki nedostupno. Dodala je da je to pitanje postavila i Državnom inspektoratu Republike Hrvatske, a da čeka odgovor.

– Sve bi to trebalo činiti zonu s reciklažnim dvorištem Općine Barilović, a ne znam na temelju čega jer je uglavnom riječ o privatnoj površini – kazala je J. Lasić.

Nastavila je da je mlada obitelj prije dvije godine kupila kuću s poticajima i da im je karlovačka županica Martina Furdek Hajdin uručila ključeve, no da su zbog rada kamenoloma i drobilišta iselili i prodali objekt.

– Imamo ujedno tu i pećinu i gradinu i pitanje je zašto inspekcija ne izlazi na ovo mjesto da izvrši nadzor. Ovo se nalazi na samoj obali Korane – upozorila je J. Lasić.

Nikolina Bišćan je navela da se komunikacija između kilometar međusobno udaljenih kamenoloma i drobilišta odvija kamionima županijskom prometnicom i da se tako ugrožava sigurnost građana.

– Kamenolom nije zaštićen mrežama koje bi spriječile obrušavanje stijena na cestu. Prije dva ili tri tjedna je gospođa na povratku s posla naletjela na kamen iz kamenoloma i vukla ga doslovce automobilom te joj je nanesena tako šteta. Ranije je ogromna stijena pala čovjeku na vozilo i malo je nedostajalo da njegov život bude ugrožen. Kamenolom i količina kamiona koja prođe za sat vremena i u toku dana narušavaju mir i kvalitetu života. Ceste su uništene, stradavaju automobili, kamioni prolaze pokraj kuća i stvaraju velike vibracije. Maloj djeci je ujutro onemogućeno mirno spavanje i pokraj ceste valja paziti na djecu. Ovo je velik problem i lokalne vlasti smatraju da ne treba nešto poduzeti, povesti brigu o sigurnosti građana – rekla je N. Bišćan.

Car je ustvrdio da je riječ o agresiji na prirodu i okoliš, a naročito na Koranu koja se zagađuje slivnim vodama.

– Kada je drobilište u punoj funkciji, diže se velika prašina i zagađuje se zrak. Stanovnici prodaju zemljište i objekte jer im je onemogućen normalan život. Buka, prašina i slivne vode ne osiguravaju demografski razvoj, nego devastiraju prirodu – poručio je Car.

Zatražili smo očitovanja vlasnika kamenoloma, Općine Barilović i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Karlovačke županije “Natura viva”.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest