Mandić je najavio da će se mjere pomoći u narednom razdoblju fokusirati na najugroženije segmente gospodarstva,a u Karlovcu su to hotelski smještaji
– Sada je očito da će se mjere u narednom razdoblju ipak fokusirati na one segmente gospodarstva koji su najugroženiji; u Karlovcu su to hotelski smještaji koji su zaista nastradali u ovoj koronakrizi. Grad je promijenio odluku o obračunu komunalne naknade za njih, sukladno zakonu, umjesto po kvadratu na 1,5 posto dobiti. Njihova dobit će vjerojatno biti nula i prihod Grada će biti nula; kad se gledaju tri hotela u našem gradu, to je za Grad Karlovac na godišnjoj razini minus od skoro 500.000 kuna, izjavio je gradonačelnik Damir Mandić, govoreći, nakon sastanka s predsjednikom HOK-a, o mjerama pomoći obrtnicima i poduzetnicima.
Podsjetio je kako je Grad s tim potporama krenuo u ožujku, očekujući generalne štete za gospodarstvo, a slagao ih upravo u suradnji s gospodarstvenicima i obrtnicima. Neke će biti nastavljene, poput sufinanciranja kupnje dezinficijensa uslužnim djelatnostima, no, bez obzira na koronu, ono što čeka obrtništvo i gospodarstvo je element obrazovanja, nužnog za njihov razvoj. Da je itekako važno, pokazuje i primjer investitora u Poslovnu zonu Gornje Mekušje koji se za Karlovac odlučio i zato što u njemu može naći kvalificiranu radnu snagu tehničke struke.
Da su obrazovanje i obrazovani programi među ključnim elemenima za razvoj gospodarstva, složio se i predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec.
– Obrazovanje je početak i kraj cijele priče: ako želimo sačuvati gospodarstvo, bez dobre radne snage to ne možemo. Isto tako, bez potpore lokalne zajednice i osnivača srednjih škola koji treba razmisliti o tome što je potrebno da bismo privukli investitori koji bi onda na ovom području imali uopće želju investirati, otvoriti novi pogon – ključ je opet čovjek, netko tko zna raditi, tko zna svoju struku i u tome HOK s partnerima sudjeluje i radi, kazao je Ranogajec.
Pohvalio je suradnju obrtnika i Grada, te mjere za pomoć obrtništvu i gospodarstvu donesene još u ožujku, na početku korona krize.
– To govori da promišljaju o zajednici u kojoj žive i da su svjesni da bez gospodarstva nema napretka, ocijenio je Ranogajec.