"Andrej Plenković i Zoran Milanović su iz istog gnijezda i među njima nema bitne razlike", istaknuo je
Nije uloga predsjednika Republike Hrvatske da glumata đilkoša i da se pravi najpametnijim, nego da skrbi za skladno djelovanje državnih institucija oslanjajući se na struku, poručio je u petak u Karlovcu s tribine Hrvatske stranke prava predsjednički kandidat Tomislav Jonjić.
Predsjednik županijskog HSP-a Željko Belanek je stranački neopredijeljenog Jonjića predstavio kao kandidata kojega podržavaju “slobodnomisleći građani, državotvorni subjekti i svi kojima je Hrvatska na srcu, poglavito HSP”.
Jonjić je iznio da je dijete hrvatskih političkih zatvorenika, pravnik i branitelj, da je djelovao kao odvjetnik i diplomat te da je i doktorirao povijest i da se bavi publicističkim radom.
Ustvrdio je da predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i predsjednik Zoran Milanović “žive u simbiozi” i da obojica krše Ustav, prvi manje primjetno, a drugi jasnije te da među njima ne vidi bitnu razliku.
– Obojica su iz istog gnijezda – istaknuo je Jonjić.
Požalio se da do danas nije dobio niti sekunde prostora na radijskim i televizijskim postajama sa sjedištem u Zagrebu otkako je proljetos najavio kandidaturu u Hrvatskom tjedniku, odnosno otkako je prije četiri mjeseca objavio program na mrežnim stranicama za kojega je rekao da je koncipiran u 30 točaka.
– On nastoji odrediti probleme, posebice ustavne nedovršenosti. To je manifest za drugačiju Hrvatsku na temelju reforme kojom bi se proširio institut referenduma i uvelo dopisno glasanje – napomenuo je Jonjić.
Kazao je da Hrvatska danas nema jedinstvenu vanjsku politiku, nego dvije – predsjednika Milanovića, koju je nazvao proruskom, i premijera Plenkovića koju je nazvao tobože prozapadnom ističući da ovaj nije miljenik američke administracije, a da će biti još manje nadolazeće.
Zagovara da se parlament nazove Hrvatskim državnim saborom i da ima dva doma. Po tom modelu, Zastupnički dom bi jedini odlučivao o povjerenju Vladi i o državnom proračunu, dok bi u drugom bili predstavnici iseljeništva i nacionalnih manjina. Smatra da “etnobiznismeni” sukobljavaju srpsku nacionalnu manjinu s hrvatskom većinom i da bi ovo rješenje to onemogućilo.
– Ustrajao bih na jačanju hrvatske industrije, naročito u pograničnim područjima. Predložio bih da se financiranje iz općinskih, gradskih, županijskih i državnog proračuna subjekata u kulturi uvjetuje time da im barem polovicu programa i repertoara čine djela hrvatskih autora – rekao je Jonjić i dodao da se zalaže za zadružnu poljoprivredu.
Naglasio je da je katolik i da shodno tome zastupa katolička načela, mada je svjestan da nisu svi građani te vjeroispovijesti, odnosno vjernici.
– No, etički i socijalni nauk Crkve su uravnoteženi i predstavljaju najbolji kompromis između različitih interesa – kazao je Jonjić.
Smatra da Hrvatska mora ispunjavati svoje obveze kao članica Sjevernoatlantskog saveza i da je protivljenje predsjednika Milanovića slanju dvojice časnika u NSATU misiju predizborna demagogija.
Ivan Vidaković je izlagao o sustavu obrane od poplava u Karlovcu i založio se za izgradnju još jedne manje hidrocentrale na Dobri koja bi amortizirala učinak djelovanja HE Lešće na obale i kojom bi se kontrolirao protok rijeke, za stavljanje kanala Kupa – Kupa u puni kapacitet i za pjeskarenje. Tomislav Jakšić je govoreći o korištenju solarne energije naglasio da se proizvodnja električne na toj osnovi drastično razvija i da je riječ o ekološki prihvatljivom, a povoljnom obliku stvaranja struje koji pomaže i energetsku neovisnost zemlje.