
Povećanje cijene za 20 ili 25 posto predstavlja velik iznos, zbog čega bismo definitivno izgubili konkurentnost na tržištu, izjavio je za RTL Danas Željko Pavlin, predsjednik Uprave HS Produkta
Uvođenje carina od 25 posto koje je najavio američki predsjednik Donald Trump moglo bi ozbiljno pogoditi hrvatsko gospodarstvo i izvoz u SAD, koji je dosegnuo rekordne razine.
Za određene hrvatske kompanije američko tržište od ključne je važnosti. Među njima je i HS Produkt iz Karlovca, koji godišnje proizvede najmanje 40 tisuća VHS pušaka za američko tržište. U slučaju uvođenja carina, njihovo bi poslovanje moglo biti znatno ugroženo.
– Povećanje cijene za 20 ili 25 posto predstavlja velik iznos, zbog čega bismo definitivno izgubili konkurentnost na tržištu, izjavio je za RTL Danas Željko Pavlin, predsjednik Uprave HS Produkta.
Pomno praćenje situacije
Zbog toga s velikom pažnjom prate sve signale iz Bijele kuće.
– Nitko sa sigurnošću ne može reći što će se dogoditi. Nadamo se da se te tarife neće u potpunosti realizirati na način na koji ih Trump najavljuje, već da će Europa i Amerika pronaći zajedničko rješenje, naglašava Pavlin.
Iako je njihov fokus primarno na europskom tržištu, u SAD izvozi i Končar, koji je prošlu godinu zaključio s dobiti većom od milijardu eura.
– Od toga smo u Americi ostvarili 11 milijuna eura prihoda, a najveći udio imali su mjerni transformatori”, objašnjava predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak. SAD vide kao prostor za širenje poslovanja. “Planiramo rasti, prije svega razmatrajući lokalizaciju proizvodnje u SAD-u i jače iskorake u sektorima u kojima smo već jaki na europskom tržištu, ističe Kolak.
Iako SAD nije ključno izvozno tržište, izvoz hrvatskih proizvoda ondje je u porastu. Njegova je vrijednost u 2024. dosegnula 736 milijuna eura, što je 40 posto više nego godinu ranije, kada je iznosila 527 milijuna eura. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prvih 11 mjeseci 2024. najviše se zaradilo na izvozu lijekova (185 milijuna eura), transformatora s tekućim dielektrikom (105 milijuna eura) te revolvera i pištolja (82 milijuna eura). Značajan udio čine i prehrambeni proizvodi poput džemova, marmelada i voćnih pasta, koji su donijeli više od 7 milijuna eura prihoda.
Stručnjaci: Carine su dvosjekli mač
Ekonomisti upozoravaju da bi carine od 25 posto predstavljale velik udarac, ne samo za gospodarstvo već i za potrošače.
– Ako cijena nečega poraste za 25 posto, netko to mora platiti. Pitanje je samo tko će taj trošak preuzeti u lancu opskrbe, ali je sigurno da će cijene rasti, objašnjava ekonomski stručnjak Mladen Vedriš. Dodaje da su carine “mač s dvije oštrice” jer ne štete samo onima na koje su usmjerene, već mogu negativno utjecati i na one koji ih uvode.
Vlasnica zagrebačke trgovine s američkim proizvodima, Snježana Korjanac, zabrinuta je zbog mogućeg odgovora Europe.
– Gotovo svi proizvodi u našem dućanu dolaze iz Amerike. Ako Europa uzvrati povećanjem carina, to će sigurno utjecati na prodajne cijene. Postoji i mogućnost da neki proizvodi više uopće neće biti dostupni, ističe Korjanac.
Ministar: “Nitko neće profitirati”
Ministar financija Marko Primorac poručuje da u ovom sukobu nema pobjednika.
– Zaoštravanje trgovinskih odnosa nije poželjno i može donijeti štetu svima. Nitko iz ovoga neće izaći kao pobjednik, tvrdi ministar. Na pitanje hoće li trgovinski sukob utjecati na opći rast cijena, Primorac odgovara: “Ako se dogovor ne postigne, to sigurno neće biti korisno ni za jednu stranu.”