Niže cijene električne energije ostaju na snazi za građane, kao i za mikro, male i srednje poduzetnike, škole, bolnice, muzeje, domove za starije, udruge i druge ustanove
Premijer Andrej Plenković predstavio je na sjednici Vlade osmi Paket mjera usmjeren na zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena, vrijedan gotovo 300 milijuna eura. Dan ranije, ovaj paket detaljno je izložio poslodavcima, sindikatima i ostalim partnerima.
Koalicijski partneri podržali su novi set mjera, koji će se primjenjivati tijekom šest mjeseci. Vlada ga je usvojila u srijedu, a njegova primjena trajat će od 1. travnja do 30. rujna ove godine. Za realizaciju mjera izdvojeno je 296,2 milijuna eura. “Ovaj paket je ključan jer osigurava pristupačne cijene energije. Dio paketa koji se odnosi na energente iznosi 140 milijuna eura. Cilj je zaštititi građane, mikro, male i srednje poduzetnike te javni i neprofitni sektor od povećanja troškova energenata”, naglasio je premijer.
Subvencije cijene energenata
Plenković je istaknuo kako će država nastaviti s subvencioniranjem cijena energenata. Niže cijene električne energije ostaju na snazi za građane, kao i za mikro, male i srednje poduzetnike, škole, bolnice, muzeje, domove za starije, udruge i druge ustanove.
Cijene plina i toplinske energije također ostaju nepromijenjene.
Drugi segment paketa, vrijedan 62,5 milijuna eura, odnosi se na umirovljenike.
Potpore umirovljenicima
Unutar ovog dijela mjera predviđena je jednokratna isplata potpore od 50 eura u travnju. Pravo na isplatu imaju svi umirovljenici koji primaju mirovinu iz hrvatskog obveznog mirovinskog osiguranja te korisnici nacionalne naknade za starije osobe.
Treća komponenta paketa obuhvaća naknade za troškove energije i iznosi 60,3 milijuna eura. Ugroženi kupci imat će pravo na naknadu od 70 eura mjesečno za troškove električne, plinske ili toplinske energije. Ova mjera obuhvaća 105.000 osoba sa statusom ugroženog kupca energenata, uključujući korisnike inkluzivnog dodatka, zajamčene minimalne naknade, nacionalne naknade za starije osobe i novčane naknade za nezaposlene branitelje.
Sljedeća mjera usmjerena je na pružatelje socijalnih usluga te uključuje naknade za troškove energije u iznosima od 70 do 540 eura, ovisno o vrsti korisnika.
Udomiteljske obitelji
Pružatelji usluga smještaja u udomiteljskim obiteljima dobit će subvenciju od 70 eura, dok će pružateljima usluge “pomoć u kući” biti osigurano 80 eura. Subvencije u rasponu od 140 do 540 eura namijenjene su pružateljima usluga smještaja, organiziranog stanovanja i boravka.
Nezaposleni branitelji
Za naknade nezaposlenim braniteljima izdvojit će se 1,5 milijuna eura, a oko 15.000 branitelja dobit će jednokratnu isplatu od 100 eura kao pomoć u pokrivanju troškova života.
Javni prijevoz
Za podršku održivosti domaćeg javnog prijevoza namijenjeno je 10 milijuna eura. Subvencionirat će se 0,16 eura po litri dizela, što će prijevoznicima omogućiti smanjenje troškova prijevoza za 3,7 posto i lakše nadoknađivanje gubitaka uzrokovanih rastom cijena goriva.
Poljoprivrednici
Dio paketa odnosi se i na poljoprivrednike, koji će primiti potpore za proljetnu sjetvu u iznosu od 20 milijuna eura, pri čemu će isplata biti realizirana u prvoj polovici 2025. godine.
Studenti
Vlada nastavlja i s potporom studentskim centrima, osiguravajući 4,5 milijuna eura kako bi se spriječio rast cijena studentske prehrane. Cijena studentskog obroka ostaje nepromijenjena (0,86 eura) za 111 tisuća studenata u 25 gradova diljem Hrvatske.
Sedmi paket mjera, koji je Vlada financirala s gotovo 248 milijuna eura, istječe krajem ovog mjeseca.
“Ovaj paket mjera sveobuhvatno i ciljano pomaže onima kojima je podrška trenutno najpotrebnija. Njime osiguravamo nastavak izgradnje sigurnosne mreže, očuvanje socijalne kohezije, predvidljivost te podršku kućnim budžetima i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, s posebnim naglaskom na pomoć umirovljenicima i građanima koji žive u težim uvjetima”, zaključio je premijer Plenković.