GLOBALNA PRIJETNJA?

Rasplamsava se novi sukob, evo koliki je nuklearni arsenal Indije i Pakistana: Posljedice bi mogle biti katastrofalne

foto ilustracija - Pixabay.com

Indija i Pakistan sukobili su se u dva rata od 1947. godine, kada su postale neovisne od Ujedinjenog Kraljevstva, a povod je bio većinski muslimanski Kašmir, na koji obje zemlje polažu pravo, iako kontroliraju samo dijelove teritorija

U srijedu je Indija izvela zračne napade na ciljeve smještene u Pakistanu i pakistanskom dijelu Kašmira, dok je Islamabad odgovorio tvrdnjom da je oborio pet indijskih borbenih zrakoplova. Ovaj sukob predstavlja najteži oružani incident između dviju nuklearno naoružanih država u posljednja dva desetljeća.

Prema indijskim izvorima, ciljano je devet lokacija povezanih s “terorističkom infrastrukturom”, u znak odmazde za napad islamističkih militanata na hinduističke turiste u indijskom Kašmiru prošlog mjeseca, kada je smrtno stradalo 26 osoba.

Povijest sukoba

S druge strane, Pakistan tvrdi da je napadnuto šest različitih lokacija, pri čemu je osam ljudi izgubilo život, 35 je ranjeno, dok se dvije osobe vode kao nestale. Indijski obrambeni izvor izjavio je za Reuters da su mete bile sjedišta ekstremističkih organizacija Jaish-e-Mohammed i Lashkar-e-Taiba.

Indija i Pakistan sukobili su se u dva rata od 1947. godine, kada su postale neovisne od Ujedinjenog Kraljevstva, a povod je bio većinski muslimanski Kašmir, na koji obje zemlje polažu pravo, iako kontroliraju samo dijelove teritorija. Od primirja dogovorenog 2003. godine, koje je obnovljeno 2021., zračni napadi ove vrste postali su iznimno rijetki.

Indija je razvila nuklearne kapacitete 1974. godine, dok je Pakistan to učinio 1998. godine. Iako niti jedna strana nije koristila nuklearno oružje u sukobima, stručnjaci upozoravaju da trenutna kriza prijeti eskalacijom izvan okvira konvencionalnog ratovanja, navodi Center For Arms Control and Non-Proliferation.

Nuklearni arsenal

Indija trenutno posjeduje oko 164 nuklearne bojeve glave, s mogućnostima lansiranja s kopna, mora i iz zraka. Država se obvezala na politiku nekorištenja nuklearnog oružja prva u sukobu, no od kolovoza 2019. ta se politika ponovno razmatra.

Pakistan raspolaže s približno 170 nuklearnih bojevih glava, što premašuje procjene američke Obavještajne agencije za obranu iz 1999. godine, koja je predviđala da će Pakistan do 2020. imati između 60 i 80 bojevih glava. Ako trenutni trend rasta potraje, očekuje se da bi pakistanski nuklearni arsenal mogao narasti na 220 do 250 bojevih glava.

Za razliku od Indije, Pakistan nije usvojio strategiju ograničenja prve uporabe nuklearnog oružja. Umjesto toga, naglašava razvoj “taktičkog” nuklearnog oružja, prilagođenog manjim bojištima, kako bi se nadoknadila indijska konvencionalna vojna nadmoć.

Stručnjaci upozoravaju da bi čak i ograničena nuklearna razmjena između dviju zemalja mogla izazvati katastrofalne posljedice – procjenjuje se da bi u samo tjedan dana moglo poginuti 20 milijuna ljudi.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest