GRAD KARLOVAC

KIBERNETIČKA SIGURNOST

Kako ne postati žrtvom prevaranata na internetu? Korisne savjete dobili karlovački umirovljenici u još jednoj radionici Inkasatora

Kako ne postati žrtvom prevaranata na internetu? Korisne savjete dobili karlovački umirovljenici u još jednoj radionici Inkasatora

Predavanje je bilo koncipirano na način da su predstavljeni primjeri iz prakse, a najaktivniji sudionici dobili su i male poklone.

Karlovački umirovljenici imali su priliku dobiti savjete i ponešto naučiti u još jednoj, trećoj po redu radionici u organizaciji gradske tvrtke Inkasator, ovog puta o kibernetičkoj sigurnosti i kako ne postati žrtvom prevaranata koji sve češće vrebaju na internetu.

- Na prvoj radionici naučili smo o korištenju digitalnih alata, dok je druga radionica bila rezervirana za platformu Moj Inkasator. Nakon što smo naše umirovljenike educirali kako se služiti Internetom i digitalnim alatima, na sljedećoj radionici upoznali smo ih s prijetnjama u digitalnom svijetu. Tako smo u petak 23. veljače održali treću radionicu u ciklusu s Klubom umirovljenika na temu kibernetičke sigurnosti. Predavanje za naše umirovljenike održala je PU Karlovačka, odnosno kriminalističko – obavještajni odjel, kažu nam u gradskoj tvrtki.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Predavanje je bilo koncipirano na način da su predstavljeni primjeri iz prakse, a najaktivniji sudionici dobili su i male poklone. Uz online prijevare, naučili smo na primjerima i one uživo poput besplatnih masaža, lažnih majstora i slično. Svakako najzanimljivi primjer bio je ljubavna prijevara koja se pokazala najčešćim slučajem kod starijih osoba. Ova prijevara počinje lažnim predstavljanjem na mrežnim stranicama, romantičnim i lijepim ljubavnim porukama kroz koje se stvara povjerenje koje rezultira traženjem broja računa, kartice, a dok to osvijestimo račun nam već bude ispražnjen. U razgovoru s našim umirovljenicima doznali smo da su imali takvih slučajeva, ali da su na vrijeme primijetili prijevaru. Naučili smo i kako kupovati online, na što treba pripaziti, kako prepoznati lažne stranice. Neke od savjeta donosimo u nastavku:

Naša banka nas nikad neće telefonski tražiti da uplaćujemo određeni iznos i svotu. Kontrolni broj kartice je broj koji se nalazi na poleđini ( ima tri znamenke), ne dajemo nikome.

Ako već kupujemo online putem, najsigurnije bi bilo označiti da plaćamo paket pouzećem, no brojne online trgovine to ne dopuštaju. U tom slučaju možemo određeni iznos prebaciti na karticu na kojoj nije naš tekući račun i njome plaćati. U slučaju da i dođe do krađe novca, lakše se nositi s nestalih 20 eura, nego 200 eura ili cjeloživotne ušteđevine.

Kada uvodimo wifi mrežu, najsigurnije je dobivenu lozinku promijeniti i postaviti onu koja nam je lako pamtljiva.

- Jako nam je drago vidjeti da su naši umirovljenici imali razna pitanja i primjere, pri čemu ovakve aktivnosti pridonose boljem razumijevanju, uvažavanju i razvijanju odnosa u lokalnoj zajednici te stvaranjem povjerenja prema institucijama, dodaju u Inkasatoru te se zahvaljuju PU Karlovačkoj koja je podržala inicijativu i održala ovo zanimljivo predavanje.

Izdvojeno


Reci što misliš!