AKTUALNO / VIJESTI

FREE KORANA RIVER

Eko Pan, Zelena akcija i BIOTA pokreću vrijedan projekt mapiranja i kategoriziranja umjetnih barijera na rijeci Korani

Eko Pan, Zelena akcija i BIOTA pokreću vrijedan projekt mapiranja i kategoriziranja umjetnih barijera na rijeci Korani

Projekt će trajati do veljače 2025. godine.

Karlovački Eko Pan, Zelena akcija i BIOTA u okviru projekta "Free Korana River" započinju i projekt identifikacije barijera na rijeci Korani, tijekom kojeg će biti mapirane i kategorizirane sve barijere s krajnjim ciljem postavljanja temelja za njihovo buduće uklanjanje.

Rijeka Korana ima značajnu ekološku vrijednost zbog čega je čitav njezin tok, od izvora u Plitvičkim jezerima do ušća u Kupu kod Karlovca, uvršten u neku od nacionalnih ili EU (mreža Natura 2000) kategorija zaštite. Sliv Korane dom je raznim migratornim vrstama riba, kao i drugim slatkovodnim organizmima od kojih su mnogi ugroženi na nacionalnoj i/ili EU razini. Međutim, barem 27 barijera ometa njen tok, negativno utječući na bioraznolikost i predstavljajući prepreku poboljšanju njenog
ekološkog statusa.

U sklopu projekta će sve postojeće barijere biti mapirane i kategorizirane s obzirom na utjecaj na bioraznolikost i razinu prioriteta za uklanjanje. Uz ovaj terenski rad, bit će organiziran i niz sastanaka s relevantnim dionicima kako bi im se predstavili ciljevi projekta, prikupila njihova mišljenja i osigurala potpora za buduća uklanjanja barijera.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Rijeke općenito predstavljaju neka od bioraznolikošću najbogatijih, ali i najugroženijih staništa na svijetu. Izgradnja umjetnih barijera jedan je od glavnih uzroka njihove ugroženosti. Naime, fragmentiranjem toka negativno utječu na migratorne vrste riba i drugih organizama, priječe normalni protok sedimenta, mijenjaju fizikalno-kemijske karakteristike vode i utječu na hidrološki režim okolnih područja. Svijest o važnosti zaštite rijeka i vraćanju slatkovodnih ekosustava u izvorno stanje rezultirala je rastućim pokretom za uklanjanje barijera, a takav tip djelovanja posljednjih godina ima sve jaču potporu na razini službenih politika EU-a. Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine kao jedan od glavnih ciljeva postavlja obnovu 25.000 km rijeka slobodnog toka.

S obzirom na to da će države članice prvo morati identificirati i kategorizirati barijere, prije njihova uklanjanja, provedba ovog projekta direktno će doprinijeti ostvarivanju ovog cilja u Hrvatskoj. Projekt financira European Open Rivers Programme, nizozemska zaklada posvećena obnovi rijeka, a trajat će do veljače 2025. godine

Izdvojeno


Reci što misliš!