KOLUMNE / 7 DANA NA 4 RIJEKE

7 dana na 4 rijeke: Od Alija do Lovrena i hrvatske nogometne reprezentacije

7 dana na 4 rijeke: Od Alija do Lovrena i hrvatske nogometne
reprezentacije

Za ovotjedni kolaž sportskih aktivnosti posvećen je ovisnicima o biciklizmu te medaljašima. Izdvajamo kratke osvrte na biciklizam, taekwondo, veslanje, atletiku, gimnastiku, inline hokej, bejzbol, karate...

NAJVEĆI BOKSAČ SVIH VREMENA

Muhammad Ali alis Cassius Clay Rodio se 1942. u Kentuckyju. Umro je u 75. godini. Kažu da se povijest ponavlja. Nesavršen kakav jest, ljudski rod rijetko kada uči iz svojih pogrešaka. Iznova vodimo ratove koje smo već vodili, iznova biramo ljude koje smo već vidjeli, iznova se pretvaramo u svoje očeve, majke, djedove i bake čijim smo se postupcima čudili i smijali. Muhammad Ali nije bio “samo” najveći sportaš 20. stoljeća, kako ga je 1999. proglasio magazin Sports Illustrated. Muhammad Ali bio je jedan od najvećih i najvažnijih ljudi 20. stoljeća. Među milijardama ljudi koje su živjele i koje žive na ovom planetu, ljepšem nego što ga zaslužujemo, vrlo se rijetko pojavi netko tko je bio zaista poseban, netko tko je bio veći od ostalih - netko tko je na vrlo opipljiv način promijenio svijet nabolje. Jedan od takvih ljudi bio je Muhammad Ali.

OVISNICI O BICIKLIZMU

Trofej Učka Karlovački biciklist Ivan Vanja, član BBK T-Rex, ostvario je odlično 2. mjesto u kategoriji Master A na 38. Trofeju Učka koji je ujedno bio i brdsko prvenstvo Hrvatske. Utrka se vozila se na cesti Matulji – Frančići – Bregi – Veprinac - Poklon (Učka) u dužini 14 km, a Ivan Vanja je stazu je prošao u vremenu 39:29. Nastupilo je 97 natjecatelja iz svih hrvatskih klubova, a ukupni pobjednik  bio je Emanuel Kišerlovski iz ekipe Meridiana-Kamen iz Pazina.

Maratona Franja BTC City u Ljubljani Ovaj vikend (10 - 12.6. 2016.) održava se 35. izdanje biciklističkog Maratona Franja BTC City u Ljubljani. Ukoliko organizatore KD Rog iz Ljubljane posluži lijepo vrijeme, očekuje se rekordnih 8.000 biciklista na startu. Nastupiti će i karlovački biciklisti članovi klubova BBK T-Rex i SD Miljokaz. Na najvećem amaterskom biciklističkom događaju u Sloveniji, a i šire, natjecatelji će moći odabrati između 5 različitih staza. Prvi dan na rasporedu je vožnja na kronometar Ljubljana – Domžale - Ljubljana, drugi dan na rasporedu je Hofer obiteljski maraton u dužini 25 km i Vzajemna utrka za najmlađe (1,5 km), dok  “kolesarski praznik“, kako organizatori vole reći, u nedjelju dostiže vrhunac kada su na rasporedu Veliki Maraton Franja BTC City (156 km) i Mali Maraton Franja (97 km).

12-orica veličanstvenih Zadnjom dionicom biciklističke pustolovine, od Grabovca do Karlovca, 12 članova Sportsko – rekreacijskog kluba Pedala Laganini stigli su u nedjelju u Karlovac završivši tako svoju devetodnevnu ekspediciju Lijepom Našom dugu točno 815 kilometara. Podsjetimo na kraju da je „12-orica veličanstvenih“ u ovoj vožnji obišli 10 gradova i 4 nacionalna parka. Trasa vožnje, planirana na 700 kilometara produžila se na 815 km, bila je: Karlovac – Otočac – Gospić – Knin – Drniš – Starigrad – Karlobag – Gospić – Korenica – Slunj – Tounj – Karlovac.

MEDALJAŠI

Tekvondašica U Innsbrucku (Austrija) je održan međunarodni taekwondo turnir Austria Open koji je ujedno bio i kriterijski turnir svih kvalificiranih kadeta i juniora za europsko i svjetsko prvenstvo. Od 10 kategorija samo su 4 sportašice osvojile medalju među kojima je i karlovačka tekvondašica Iva Požega. Juniorska kandidatkinja Iva Požega se kvalificirala kroz tri turnira osvojivši tri 1. mjesta, a 3. mjesto osvojila je u kategoriji +68 kg. Požega je ove godine u odličnoj formi. Ostvarila je 16 pobjeda, 2 poraza, 5 prvih mjesta te po jedno 2. i 3. mjesto među kojima je i titula dvostruke državne prvakinje.

Veslači Prvo mjesto u A finalu međunarodne Jumbo veslačka regata u Zagrebu na kojoj su nastupali veslači iz 29 klubova Hrvatske, Slovenije, Srbije, Italije i Bugarske, ostvario je član VK Korana Dominik Šutalo u skifu za seniore A. Kombinirana posada Korane i zagrebačke Mladosti, Dominik Šutalo i Luka Pap, koja u tom sastavu nastupa već neko vrijeme, osvojila je 1. mjesto u A finalu seniorskih dvojca na pariće A. Prvim mjestom okitio se i Mislav Cindrić nastupivši u skifu za lake juniore A. „Kavekaši“ su na Jarunu imali čak 7 nastupa u A finalu i osvojena 3 prva mjesta.

Atletičari Član AK Karlovac Hrvoje Neralić bio je prvi, te osvojio zlatno odličje i titulu novog prvaka Hrvatske, u disciplini 400 metara s preponama za mlađe juniore. Marko Krivačić je zauzeo 3. mjesto i osvojio broncu u utrci na 1.500 metara. Atletičari Karlovca su na državnom prvenstvu nastupili u konkurenciji 30 klubova te su s ove dvije medalje u ukupnom poretku na 12. mjestu.

Gimnastičarke U Sokolskom domu u Karlovcu održano je 2. kolo kupa Hrvatske u muškoj i ženskoj sportskoj gimnastici za regiju Zapad. Gimnastičarke GK „Filip Kok Fićo“ iz Duga Rese osvojile 3. mjesto čime su ponovile uspjeh iz Rijeke. Zadnjih godina gimnastičarke i gimnastičari iz grada na Mrežnici imali su skromnije dosege te se nisu pojavljivali na regionalnim natjecanjima. Pojava ove generacije dugoreških gimnastičarki koja je već na prvim nastupima ostvarila lijepe rezultate upućuje na povratak gimnastike iz grada stolnog tenisa u gimnastičku obitelj regije.

Inline hokejaši Inline hokej klub Karlovac, selekcija dječaka i djevojčica mlađih od 9 godina, osvojili su naslov prvaka Hrvatske u inline hokeju. „Žapci“ su plasirani ispred Munja (Zagreb) i Sraka (Samobor). Ostvarili su 10 pobjeda u 12 utakmica, uz najbolji napad i najbolju obranu lige. Mislav Primužak proglašen je najboljim igračem dok je Luka Mataković proglašen najboljim golmanom.

Bejzbolaši Karlovac Moles izborili su finale prvog hrvatskog izdanja najveće svjetske sportske manifestacije za djecu i mlade – Little League International u baseballu. Na završnom kolu u Karlovcu mali Karlovčani trebali su dvije pobjede da budu sigurni u plasman. U prvom susretu su izgubili od Dubrava Grizzliesa sa 12:7. To je otvorilo vrata Zagreb Blue Soxima koji su s dvije pobjede došli blizu finala. U posljednjem susretu karlovačke “krtice” trebale su s više od tri boda razlike svladali vršnjake varaždinske Vindije, dosad najbolje u Little League Croatia North i u tome su i uspjeli. U vjerojatno najboljoj utakmici lige, svladali su Varaždince sa 16:7 i izborili finale, u kojem će se sastati opet s Vindijom.

Karataši U Sisku je održan međunarodni karate turnir Sisak kup, prvenstveno namijenjen za mlađe dobne skupine. Karate klub Karlovac 1969 nastupio je s petero debitanata, te s još petero učenika koji imaju nešto više iskustva. Svoj premijerni nastup imali su: Lucija Šegavić (ml. učenice -32) - 3. mjesto, Fran Teskera (ml. učenici -26) - 1. i 2. mjesto, Dorian Maoduš (ml. učenici - 38) - 3. mjesto, Aleksandar Malobabić (učenici +46) - 3. mjesto, Gašpar Pogelšek i Matija Pereško (ml. učenici -34) - izgubili borbe za 3. mjesto. Nešto iskusniji borci: Paola Bitunjac (učenice -44) - 2. mjesto, Lora Magdić (učenice +44) - 2. mjesto, Luka Basar (učenici -38) - 2. mjesto, Niko Pavlić (učenici -42) - 1. mjesto.

NOGOMETNI INTERNACIONALACI

Hrvatska nogometna reprezentacija Reprezentativci Hrvatske su doputovali u Normandiju, u mjesto Deauville, gdje će boraviti tijekom Europskog prvenstva u Francuskoj. U Hotelu Barriere du Golf primila ih je delegacija predvođena menadžerom hotela Julienom Michelotom te su i domaćinima i gostima uručeni prigodni darovi. Jučer su odradili otvoreni trening, a preostale dane do susreta s Turskom 12. lipnja u Parizu maksimalno će se posvetiti analizi protivnika. Svečanoj dodjeli nagrade "Nogometni Oscar" u zagrebačkom Hotelu Westin, u ponedjeljak, prisustvovala je i hrvatska nogometna reprezentacija. U četvrtom izdanju ove nagrade titulu najboljeg hrvatskog nogometaša u sezoni 2015/2016. ponovno je osvojio igrač Real Madrida Luka Modrić, ujedno pobjednik i prethodna tri izbora u organizaciji Nogometnog sindikata i Sportskih novosti, a prema glasovima igrača i trenera MAXtv Prve lige.

Dejan Lovren u Karlovcu Hrvatski nogometni internacionalac Dejan Lovren, umjesto treniranja s reprezentacijom Hrvatske, slobodno vrijeme neigranja za svoj engleski klub proveo je nekidan u gradu svoje mladosti, u Karlovcu, gdje je s prijateljima rekreativno igrao tenis u Vrbanićevom perivoju. Podsjetimo, Dejan Lovren nije se našao na popisu izbornika Hrvatske Ante Čačića zbog prijašnjeg neslaganja sa šefom Vatrenih nakon prijateljske utakmice s Mađarskom.

MALI NOGOMET

Dubovac 2016. Jučer je bio posljednji dan 21. noćnog malonogometnog turnira Dubovac 2016. Odigrane su utakmice polufinala i finala seniorskog turnira te finala veteranskog turnira. Više o turniru u posvetit ćemo u sljedećoj kolumni.