RTL Danas donosi
Kako dio poslodavaca želi rušiti rad nedjeljom i koji su razlozi onih za neradne nedjelje?
Od Nove godine nedjelje bi trebale biti dani zatvorenih vrata u trgovinama. Oni koji bi radili, bili bi plaćeni 50% više. Neki ipak misle da to neće proći
Nedjeljom su i dalje trgovine pune, no pitanje je dokad? Ako se pita Vladu – do Nove godine. Od tada, samo bi ih 16 bilo radnih od 52 u godini. Za poslodavce nema dileme – ako Sabor donese zakon, kreću u pravnu borbu na Ustavni sud. Očekivano, jer zabranu rada nedjeljom rušili su već tri puta.
Od Nove godine nedjelje bi trebale postati dani zatvorenih vrata u hrvatskim trgovinama. Za poduzetnike nema dileme, ako zakon prođe, i ovoga puta tražit će od suda ocjenu ustavnosti.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Iznosio se čitav niz problema, od hidranata u jarcima, do autobusa koji staju pred obiteljskim kućama jer ne mogu na stajalištima, preko uzdignutih cesta, žute neupotrebljive vode iz vodoopskrbe...
-
U javnost je već izašao jedan svjedok, a o svemu se oglasila i Hrvatska gorska služba spašavanja
-
Ispred Vijeća roditelja OŠ Braće Seljan medijima se obratila Tamara Mušnjak Špičić koja je dostavila očitovanje koje potpisalo 17 od 18 roditelja, a Vijeće ga je danas predalo i Gradu.
"Naravno da će pasti, zbog toga što je protuustavan. Sloboda poduzetništva je definirana Ustavom, i ovakva odredba gdje ti ograničavaš slobodu poduzetništva je direktno protuustavna", kazao je član Upravnog odbora udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin.
Bivše Vlade već su tri puta uvodile zabranu rada nedjeljom u trgovinama, da bi nedugo nakon donošenja takav zakon rušio Ustavni sud zbog zadiranja u poduzetničke slobode trgovaca. Niti ovaj put, neće biti drugačije smatraju stručnjaci.
"Ja bih bila jako iznenađena ukoliko bi taj Zakon prošao, jer sam pogledala tekst prijedloga zakona i ne vidim nikakve promjene koje bi ovoga puta dovele do uspjeha. Vlada ne može dokazati legitiman cilj. Zaštita prava radnika nije legitiman cilj za ovakvu izmjenu Zakona o trgovini, zato što ne štiti prava radnika", kazala je izvanredna profesorica s Katedre za ustavno pravo Pravnoga fakulteta u Zagrebu Ana Horvat Vuković.
Rad nedjeljom pokušali su zabraniti i Račan i Sanader – a sada i Plenković koji planira ispuniti jedno od svojih najpoznatijih predizbornih obećanja.
"Uzeli smo u obzir sve elemente, razumjeli koliko je važno pronaći balans između privatnoga i poslovnoga života, koliko je važno da damo jedan impuls za jačanje obitelji, za okupljanje nedjeljom koja je važan dan u našoj kulturi i tradiciji", govori predsjednik Vlade Andrej Plenković.
"Ako si poduzetnik i ne želiš raditi nedjeljom – nemoj raditi nedjeljom. Ako si zaposlenik i ne želiš raditi nedjeljom – daj otkaz, i odeš u drugu firmu koja ne radi nedjeljom", dodaje Oreščanin.
Po ocjeni ustavnih stručnjaka sva tri puta zakoni su pali jer su bili loše napisani - ostavljali su previše mogućnosti za izigravanje zakona na štetu radnika, a tako će biti, smatraju i sada.
"Nema nikakvih dodatnih elemenata koji nisu već do sada bili prisutni u prethodnim inicijativama o zabrani rada nedjeljom, eventualno su preformulirani i pokušani su biti prikriveni kako se ne bi utvrdilo da je to opet interakcija ono što je već prethodno bilo spominjano i pokušavano", dodaje izvanredna profesorica Vuković.
Ideju o neradnim nedjeljama treba potvrditi Sabor, a i tamo su mišljenja različita.
"Ne vidim niti jedan razlog da se takvo rješenje osporava pred Ustavnim sudom, a Ustavni sud je i u svom pravorijeku rekao da država ima pravo regulirati pitanje radnog vremena", kazala je saborska zastupnica Marijana Petir.
"Treba vidjeti kakva će biti formulacija, u te detalje ne bih ulazio dok zakon ne bude donesen", prokomentirao je SDP-ov saborski zastupnik Arsen Bauk.
"Po savjesti ćemo glasovati, tu nema apsolutne istine – ima dobrih argumenata za i protiv", kazao je saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stephen Nikola Bartulica.
Onima kojima budu radne, nedjelje bi trebale biti i 50 posto isplativije.
Izdvojeno
-
U ovom trenutku išli smo s varijantom vanjskog prijevoznika jer osnivanje tvrtke, nabavu autobusa i dodatno uređenje infrastrukture iziskuje velika proračunska sredstva koja je trenutno teško predvidjeti, rekao je Mandić
-
Navode, previše je administracije, manjka osoblja, a sporni su i koeficijenti
-
Iznosio se čitav niz problema, od hidranata u jarcima, do autobusa koji staju pred obiteljskim kućama jer ne mogu na stajalištima, preko uzdignutih cesta, žute neupotrebljive vode iz vodoopskrbe...
-
Spominjalo se kako nam Zdravko Mamić reformira hrvatsko pravosuđe, onda možemo sasvim opravdano reći da nam Josipa (Rimac) i Gabrijela (Žalac) reformiraju vladajuću većina, rekao je MOST-ov zastupnik Ante Kujundžić
Reci što misliš!