VIJESTI / KARLOVAC

DAROVITI.LAB

STEM edukacija od najranijeg doba! U OŠ Turanj nastavljene radionice "Šašavih robota" namijenjene darovitim učenicima

STEM edukacija od najranijeg doba! U OŠ Turanj nastavljene radionice
OŠ Turanj

Uz usvajanje novih znanja i vještina, upravo je poticanje suradnje i timskog rada jedan od glavnih ciljeva projekta

U Osnovnoj školi Turanj održana je treća radionica 'Šašavih robota' čime se završava prvi dio projekta za darovite učenike - "Daroviti.LAB".

Kroz ove radionice daroviti učenici četvrtih razreda i učenici viših razreda uključeni u školsku izvannastavnu aktivnost 'Makerspace školske knjižnice' radili su na edukativnim STEM uradi-sam kompletima svjetski poznate hrvatske tvrtke CircuitMess našeg inovatora i poduzetnika Alberta Gajšaka koja je ujedno i jedan od partnera na projektu. Slaganjem komponenti izradili su jednostavne robote, a putem su učili o osnovama elektronike, robotike i mehanike.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

U školi kažu da je projekt 'daroviti.LAB' osmišljen kako bi se darovitim učenicima omogućilo razvijanje vještina iskustvenog učenja, timskog rada, kreativnosti i poticanje divergentnog mišljenja nizom aktivnosti koje nisu uključene u redovni školski program, s naglaskom na STEM područje i primjenu znanstvenih i proizvodnih vještina u obrazovanju.

Učiteljica razredne nastave Ljiljana Mikšić, voditeljica projekta i voditeljica skupine darovitih učenika i Filip Ramić, školski knjižničar, voditelj radionica i izvannastavne aktivnosti „Makerspace školske knjižnice“ smatraju da su u tome uspjeli jer su učenici sve radili u parovima, jedni drugima su pomagali i svi su se trudili dati najviše od sebe.

- Uz usvajanje novih znanja i vještina, upravo je poticanje suradnje i timskog rada jedan od glavnih ciljeva projekta, kažu nam u školi te ističu da su učenici jedva čekali doći u školu u subotu i kroz cijeli tjedan ispitivali što će se sljedeće raditi.

Po riječima mentora upravo je ta spremnost učenika da svoje slobodno vrijeme žele provestu u učenju i radu potvrđuje nam da ovakav pristup obrazovanju treba primijenjivati čim više i u svakodnevnom radu u nastavi.

- Nastavne sadržaje učenicima treba približiti kroz igru, praktični i interaktivni rad, te i iskustveno učenje. Ovaj projekt je dokaz da takvim pristupom lakše dolazimo do djece koja imaju interes i volju za učenje, ali manjak vremena i uvjeta često obrazovanje svode na jednostrani prijenos informacija, što i učiteljima i đacima predstavlja sve veći problem, ističu mentori Darovitog LAB-a.


 

Uspješnim zaključivanjem ovog dijela projektnih aktivnosti 'Daroviti.LAB' ne završava, već kreće dalje - nakon robotike i elektronike na redu su prirodne znanosti. Učenike očekuju zanimljive i poučne radionice koje škola organizira u suradnji s karlovačkim Nikola Tesla Experience centrom, posjet institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, te na kraju radionice odn. umjetničke instalacije koje spajaju znanost, elektroniku i - umjetnost. Pored toga rade na više popratnih aktivnosti koje uključuju vlastiti istraživački rad, prikaz rezultata kroz izradu prezentacija, plakata, izvještaja, izradu promotivnih materijala i drugih. U školu naglašavaju da djeca tako dodatno proširuju spektar interesa, a ujedno im se omogućuje da za svoj rad dobiju povratnu informaciju i potvrdu vrijednosti vlastitog rada.

Projekt Daroviti.LAB održava se u partnerstvu sa: CircuitMess d.o.o., Zagreb, Nikola Tesla Experience Center, Karlovac i udrugom Ka-Matrix, Karlovac.

Projekt 'Daroviti.LAB - Razvijanje STEM vještina kod darovitih učenika OŠ Turanj' provodi se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 2616,88 eura.

FOTO GALERIJA 

 

Izdvojeno


Reci što misliš!